Polduino – DYI

Polduino – DYI

Ostatni wpis dotyczący tego tematu był bardzo dawno temu. Jednak postanowiłem, że udostępnię dokumentację projektów, które udało mi się wykonać.

Oto klon Arduino, który nazwałem Polduino. Załącznik zawiera schemat i projekt płytki drukowanej dla programu Kicad. Płytkę zaprojektowałem w taki sposób, aby można było ją łatwo wykonać techniką termotransferu.

Układ oparty jest na procesorze Atmega 32u4, który fabrycznie wyposażony jest w bootloader (w avrdude wybierz programator avr109). Jednakże w archiwum znajduje się też oprogramowanie LUFA. Po zaprogramowaniu procesora załączonym wsadem, będzie on widoczny po podłączeniu do USB jako programator. Po wciśnięciu przycisku reset układ będzie czekał na nowy wsad użytkownika. Po kilku sekundach przejdzie do wykonywania wgranego programu.

Oczywiście zawsze możesz podłączyć zewnętrzny programator ISP i zaprogramować całość bootloaderem dla Arduino micro. W Arduino IDE wybierz menu “Narzędzia”, następnie w “Wybierz płytę” zaznacz Arduino Micro. Następnie z menu “Narzędzia” wybierz “Wypal bootloader”.

Aby zainstalować załączony bootloader wypakuj archiwum z katalogu software, nałóż patch i zbuduj bootloader CDC:

unzip lufa-lib-master.zip
cp lufa-lib-master-polduino.diff lufa-lib-master
cd lufa-lib-master && patch -p1 < lufa-lib-master-polduino.diff
cd trunk/Bootloaders/CDC
make

Opcjonalnie możesz wykonać polecenie make program. To spowoduje, że program będzie próbował zaprogramować układ za pomocą avrdude, wykorzystując programator usbasp. (parametry możesz zmienić w makefile bootloadera).

Wykonałem w sumie cztery sztuki układu, sprawdzają się świetnie. Do poważniejszej pracy polecam jeszcze zakup taniego programatora/debuggera Atmel-ICE(ATATMEL-ICE). Za jego pomocą można wykonywać program krok po kroku, podglądając jednocześnie wszystkie parametry działającego procesora.
Ja zakupiłem tańszą wersję (ATATMEL-ICE-PCBA), jednakże musiałem wykonać samodzielnie obudowę (bardzo łatwo), oraz przejściówkę z gniazd o rastrze 1,27mm na 2,54mm (dla JTAG oraz ISP10pin i 6pin).

Projekt dla programu Kicad oraz bootloader znajdziesz tutaj: PolduinoMicro_svn_807.tar.gz.

polduino_3d

rys.1. Rzut 3D układu wykonany w programie Kicad.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.